Skip to main content
V Posavju 16.1° C Sobota, 27. 2024
04.01.2024
09:23
Foto: Envato Elements
Danes obeležujemo svetovni dan brajeve pisave oz. brajice, pisave za slepe in slabovidne, ki omogoča pretvorbo pisane besede v tipno obliko.

Pisava poimenovana po Luisu Braillu

Četrtega januarja obeležujemo svetovni dan brajeve pisave oz. brajice, pisave za slepe in slabovidne, ki omogoča pretvorbo pisane besede v tipno obliko. V letu 2024 zaznamujemo tudi 200-letnico prve predstavitve brajice. Pisava je poimenovana po Luisu Braillu, ki jo je dodelal v začetku 19. stoletja in jo prvič predstavil leta 1824.

Svetovni dan Braillove pisave oz. brajice obeležujemo 4. januarja, ta dan se je namreč leta 1809 rodil njen izumitelj Louis Braille. Braill je sam oslepel v zgodnjem otroštvu, pisavo pa je predstavil, ko je bil star 15 let.

Brajica je sistem dvignjenih pik, ki ga lahko s prsti berejo slepi ali slabovidni. Posameznikom, ki tiska ne morejo videti, omogoča branje in pisanje ter tako predstavlja bistveno orodje za dostop do informacij in komunikacijo z drugimi, so ob dnevu zapisali v Zvezi društev slepih in slabovidnih Slovenije.

Pisava omogoča slepim in slabovidnim, da bralno znanje pridobijo na taktilen način. Sistem šestih povišanih točk, ki jih lahko otipajo s prsti, predstavlja črke, številke in celo glasbene note. "To je pomembno ne le za dostop do literature, ampak tudi za učenje in akademsko napredovanje. Z brajico so slepi in slabovidni lahko uspešni študenti in zaposleni, kar bistveno prispeva k njihovi samostojnosti in samozavesti," so prepričani v zvezi.

Simbol pravic slepih in slabovidnih

Brajica ob tem omogoča vključenost v družbo in prispeva k osebni neodvisnosti. Zmožnost branja oznak na izdelkih, uporabe dvigal z brajico in navigacije po javnih prostorih omogoča slepim in slabovidnim, da so bolj samostojni in manj odvisni od pomoči drugih.

Poudarjajo, da brajica ni le orodje za branje in pisanje, ampak je simbol enakosti, dostopnosti in priznanja pravic slepih in slabovidnih. Praznovanje njene 200-letnice pa poudarja njen trajni pomen in potrebo po nadaljnjem širjenju in izboljšanju dostopnosti za vse.

V Zvezi ob svetovnem dnevu brajice opozarjajo, da je kljub njeni pomembnosti pogosto spregledana in podhranjena, zato obstaja nevarnost, da bi se v prihodnosti izgubila in opustila. Zato se zavzemajo za vključitev brajice v izobraževalnih in zaposlitvenih okoljih ter finančno podporo organizacijam, ki si prizadevajo za spodbujanje in ohranjanje brajice.

Ob 200-letnici prve predstavitve brajice danes v Knjižnici slepih in slabovidnih Minke Skaberne v Ljubljani odpirajo razstavo Umetnine leta. Na razstavi bo mogoče videti reprodukcije slovitih slik iz Narodne galerije, ki so bile v letu 2023 predstavljene v časopisih in na spletni strani zveze. Slike bodo predstavljene s kratkim opisom v brajici in z zvočnim opisom.

krško
brežice
sevnica
kostanjevica na krki
bistrica ob sotli
radeče

Pridružite se nam

Novice iz Posavja