Skip to main content
V Posavju 20.8° C Nedelja, 28. 2024
14.02.2024
07:45
Čiščenje ušes je preprost, a pogosto napačno razumljen del osebne higiene. Medtem ko so ušesa načeloma samoočiščevalni deli telesa, se včasih pojavi potreba po dodatni pomoči.

Čiščenje ušes – kdaj in zakaj je potrebno?

Ali pa morda sploh ni potrebna? Razširjena praksa uporabe paličic za ušesa in drugih metod čiščenja ušes lahko privede do več škode kot koristi. V nadaljevanju predstavimo, zakaj ušesno čiščenje ni vedno potrebno in kdaj lahko postane škodljivo, ter ponudili vpogled v najboljše prakse za ohranjanje zdravih ušes.

Zdravje ušes, parnega organa, ki omogoča zaznavanje sluha in pripomore k ohranjanju ravnotežja, je izredno pomembno. A večina za čiščenje ušes izbira povsem neustrezne pripomočke, s katerimi slušne poti trajno ali začasno poškoduje, medtem ko v sicer redkih, najbolj skrajnih primerih napačna skrb za slušne poti privede do poslabšanja ali celo izgube sluha.

V izogib nepotrebnim poškodbam, napredovanju teh in v želji po ohranjanju zdravja ušes so specialisti otorinolaringologije iz sodobnega centra za bolezni ušes, nosu ter grla ORL Medicina d.o.o. zbrali najpomembnejše informacije o ušesnem maslu in pripravili osnovne napotke, kako pravilno poskrbeti za čiščenje ušes.

Ušesno maslo

Ušesno maslo predstavlja naravno zaščito, ki skrbi za kožo zunanjega sluhovoda, njegovo čiščenje in mazanje, ob tem pa ščiti pred razraščanjem mikrobov, gliv, bakterij ter ščiti pred vdorom  vode ali žuželk.  Z izločanjem ušesnega masla se ušesa torej čistijo sama, zato je dovolj, če očistimo izključno zunanje uho, v kolikor zaznamo povečano količino ušesnega masla, pa si lahko najprej pomagamo s kapljicami, ki tega zmehčajo.

Ušesa tako (dodatnega) čiščenja v večini primerov ne potrebujejo, ker organizem premore naraven mehanizem za odstranjevanje odvečne količine ušesnega masla.

S tem, ko žvečimo in premikamo čeljust, se staro ušesno maslo namreč prestavi iz ušesnega kanala v ušesno odprtino, kjer se čez čas posuši in izloči, hkrati s tem pa uho izvrže tudi morebitne škodljivce, zaradi katerih je slušni organ dovzetnejši tako za okužbe kot vnetja. Iz vsega sledi, da je prepogosto čiščenje ušes lahko nevarno in škodljivo.

Kdaj je potrebno čiščenje ušes zaradi prekomernega nabiranja ušesnega masla?

V primeru zaznavanja občutka polnosti v enem ali obeh ušesih, občutnega poslabšanja sluha, zvonjenja v ušesih (tinitus), srbenja, izcedka iz ušesa, ki je bodisi neobičajne barve bodisi nenavadnega vonja, ali omotičnosti, je posvet s specialistom otorinolaringologije vsekakor potreben.

Strokovnjak takrat na osnovi celostnega orl pregleda presodi, ali je potrebno odvečno ušesno maslo odstraniti ter ali je zaradi morebitnih resnejših poškodb slušnih poti potrebno primerno zdravljenje.

V kolikor se nabere preveč ušesnega masla in le to moti, ga je potrebno strokovno odstraniti. Če se odvečnega ušesnega masla ne odstrani, se simptomi okrepijo, povečana količina masla pa običajno ovira pogled v uho, kar sčasoma oteži diagnostiko in zdravljenje. Pred obiskom otorinolaringologa se zato predlaga vkapavanje parafinskega olja ali pršila, ki ušesno maslo zmehčata.

Na splošno se količina ušesnega masla razlikuje od posameznika do posameznika, na njegov (povečan) nastanek pa vplivajo nekatere bolezni, operacije ušes, ponavljajoča se vnetja, ušesne dlake, kožne bolezni, starost, fiziološke spremembe v ušesnem kanalu, širina sluhovoda (kadar je ta ozek), genetika ter prehranske navade, večja tvorba ušesnega masla  se  pogosto pojavlja tudi kot stranski učinek posameznih zdravil ter pri uporabi slušnega aparata oziroma pri  nošenju ušesnih čepkov.

Kdaj je dodatno čiščenje ušes vendar potrebno?

Pretirano nastajanje in izločanje ušesnega masla zahteva pogostejše čiščenje ušes, vendar pa mora to biti za slušne poti povsem varno. Večina ljudi čiščenje ušes še vedno izvaja z vatiranimi palčkami ali svečkami, a so tako ene kot druge nevarne.

Vatirane palčke ušesno maslo potisnejo globlje v slušni kanal, do bobniča, ki tega lahko poškodujejo, predvsem pa sluhovod razdražijo, rezultat česar je še povečano nastajanje ušesnega masla. Nasprotno svečke nemalokrat privedejo do opeklin zunanjega ušesa in ušesnega kanala, v najslabšem primeru pa do raztrganine bobniča, kar lahko pusti trajne posledice.

Enako škodljivi so drugi manjši, ostri predmeti, zaradi česar se čiščenje ušes priporoča na naslednje načine:

z nežno krpico, s katero očistimo zunanje uho in njegove odprtine ter lažje dostopne dele po vsakem kopanju in tuširanju,

s parafinskim oljem, a le ob pogostem mašenju ušes (priporoča se enkrat na dva tedna vnašanje po kapljico ali dve v vsako uho, pri čemer ležemo na bok, nakapamo parafinsko olje v zunanje uho, uhelj potegnemo nazaj navzgor,, da ima olje možnost steči v notranjost, nato počakamo četrt ure, po preteku tega časa pa sedemo in glavo nagnemo k rami, da odvečna tekočina steče iz ušesa, ki jo nato očistimo z nežno krpico),

s pomočjo specialista otorinolaringologije, ki čiščenje ušes izvede z ušesnim aspiratorjem ali ušesa izpere z vodo (v obeh primerih se večer poprej svetuje mehčanje masla s parafinskim oljem).

Poleg naštetega je v specializiranih trgovinah možno kupiti brizgo za izpiranje ušes z vodo, vendar pri rokovanju z njo velja biti pozoren, posebno skrb pa je potrebno nameniti temperaturi vode, saj prevroča ali premrzla voda povzroči vrtoglavico.

Če nosimo slušni aparat ali pogosto uporabljamo ušesne čepke, je treba pripomočke redno čistiti, o skrbi za rokovanje s slušnimi aparati ali ušesnimi čepki pa se je  smiselno posvetovati s slušnim akustikom.

Kdaj k otorinolaringologu zaradi ušesnega masla?

Normalna tvorba in izločanje ušesnega masla je pomembno za zdravje ušes, nemoteno zaznavo sluha in ravnotežje, vendar prekomerno nastajanje tega občasno povzroči težave v obliki poslabšanja sluha, srbenja, šumenja v ušesih (tinitus), omotice, bolečine, občutka polnosti in drugih nevšečnosti, ki zahtevajo strokovno obravnavo ter čiščenje ušes pri otorinolaringologu.

Ker nenadno poslabšanje simptomov v skrajnih primerih povzroči izgubo sluha, se je na pregled najbolje odpraviti neposredno po nastopu resnejših težav. Pregled tudi nenaročenih pacientov je denimo mogoč v sodobnem centru ORL Medicina, ki združuje strokovnjake različnih področij otorinolaringološke obravnave, na osnovi česar so pacienti obravnavani celostno, kar je pri postavljanju kar se da hitre diagnoze in ustreznega zdravljenja ključno.

Orl pregled v centru ORL Medicina vključuje:

  1. Anamnezo. Otorinolaringolog se s pacientom, ki trpi za povečanim izločanjem ušesnega masla, pogovori o simptomatiki, poteku težav in morebitnih predhodnih zdravljenjih ali boleznih ušes.
  2. Pregled. Izvede pregled ušes z otomikroskopijo, pregled nosu s prednjo rinoskopijo, pregled ustne votline, žrela in grla ter pregled vratu s tipanjem vratnega predela.
  3. Teste. Po potrebi odredi dodatne preiskave, med njimi endoskopske preiskave, timpanometrijo, avdiometrijo in druge.
  4. Diagnozo. Na osnovi pridobljenih rezultatov postavi zdravnik diagnozo in po potrebi predpiše zdravila ali odredi čiščenje ušes.
  5. Svetovanje. Še kako pomemben del otorinolaringološke obravnave je vzpostavljanje medsebojnega zaupanja in iskrenosti ter svetovanje glede preprečevanja vnovičnih težav z ušesnim maslom oziroma novih zapletov, povezanih z ušesnimi potmi, prav tako podajanje nasvetov, kako ohraniti zdravje ušes.

ORL Medicina je center, posvečen boleznim ušes, nosu in grla, ki ga odlikujejo kratke čakalne dobe, sodelovanje z zavarovalnicami, kar je osnova za kritje osnovnih storitev iz naslova zdravstvenega zavarovanja, možnost takojšnjega pregleda nenaročenih pacientov ter celostna obravnava, vključujoč svetovanje.

Naročite se na pregled, oziroma se v primeru nenadnega poslabšanja sluha oglasite v ambulanti najsodobnejšega  otorinolaringološkega centra - ORL medicina.

oglasna novica

Pridružite se nam