Skip to main content
V Posavju N/A° C Petek, 19. april 2024
18.10.2022
07:55
Zgodovina kriptovalut – kako se je začelo?
Zgodovina kriptovalut – kako se je začelo?
Vsi dobro vemo, da so kriptovalute vrsta digitalnega denarja, s katerim lahko razpolagamo enako kot z denarjem, ki ga imamo na banki.

Njihova posebnost je ta, da v fizični obliki ne obstajajo, enako zanimiva pa je tudi zgodovina kriptovalut. Vas zanima, kako se je vse začelo?

Začetki segajo že v davno leto 1983

Le malokdo ve, da začetki kriptovalut segajo že v davno leto 1982, ko je kriptograf David Chaum v svoji doktorski disertaciji natančno opisal blockchain tehnologijo. Ta v kripto svetu služi kot nekakšna knjiga šifriranih transakcij, ki so anonimne, a hkrati javno dostopne.

Leto kasneje, torej leta 1983 si je Chaum zamislil elektronski denar ecash. Njegova največja težava je bila v tem, da ga je bilo mogoče dobiti le v banki, deloval pa je tako, da ste ob dvigu iz banke prejeli kriptiran zapis o vrednosti in avtentikaciji le tega.

Kriptovalute pred Bitcoinom

Mnogi so prepričani v to, da je Bitcoin prva digitalna valuta, vendar temu ni tako. Prav tako je bila tudi uporaba blockchain tehnologije predstavljena že mnogo prej.

Kriptovalute pred Bitcoinom

 

Že pred nastankom Bitcoina je bilo v svetu kriptovalut zaznati nekaj primerov digitalnih valut. Dva najbolj znana primera sta B-Money in Bit Gold, vendar pa nobeni od njih ni uspelo pritegniti tako velikega zanimanja, da bi njuna vrednost narasla in se uveljavila na finančnem trgu.

Satoshi Nakamoto in Bitcoin

Avgusta 2008 je bila registrirana domena bitcoin.org, na še danes kateri najdemo vse informacije o tej kriptovaluti. Identiteta lastnika domene ni znana, zato še danes ne vemo, ali je programer oziroma izumitelj Bitcoina posameznik, organizacija ali skupina ljudi.

Dva meseca po registraciji domene je oseba pod psevdonimom Satoshi Nakamoto oznanila, da dela na novem sistemu elektronskega denarja. Njegova največja prednost bo v tem, da bo poslovanje omogočeno neposredno med dvema uporabnikoma, brez bank kot posrednika.

Satoshi Nakamoto je objavil tudi tako imenovani »whitepaper«, poseben dokument, v katerem najdemo vse podatke o kriptovaluti in ga ima danes vsaka nova kriptovaluta.

Prvo rudarjenje kriptovalut

Za uradni zagon kriptovalut velja 3. januarja 2009, ko je Nakamoto »skoval« prvih 50 Bitcoinov in na ta način zagnal prvo rudarjenje kriptovalut. Rudarjenje je izraz, ki v svetu kriptovalut pomeni procesiranje kripto transakcij.

Vse transakcije temeljijo na blockchain tehnologiji oziroma verigi podatkovnih blokov, ki so sestavljeni iz posameznih transakcij. Vse transakcije so zabeležene v javni knjigi, ki je shranjena na milijonih strežnikih.

Rojstvo novih kriptovalut in turbulentni časi

Ideja o decentraliziranih digitalnih valutah je postala mnogim zanimiva in leta 2011 so se postopoma začele uveljavljati alternativne kriptovalute. Imenovali so jih altcoini, ki so ponujali večjo hitrost in anonimnosti napram Bitcoinu.

Do danes se je na kriptotrgu razvilo že na tisoče kriptovalut, ki so doživele svoje vzpone in padce. Leta 2013 je Bitcoin prvič presegel 1.000 ameriških dolarjev, kar je bil pomemben mejnik, čeprav je kasneje dve leti stagniral in so mnogi zaradi tega utrpeli velike izgube.

Rojstvo novih kriptovalut in turbulentni časi

 

Leta 2014 so hekerji vdrli v največjo borzo kriptovalut v tistem času Mt. Gox in odnesli kar 850.000 Bitcoinov. Še do danes nihče ne ve, kdo je odgovoren za to največjo tatvino kriptovalut.

Razcvet altcoinov in ICO-jev

Leta 2015 je bil uveden projekt Ethereum, ki je uvedel tako imenovane pametne pogodbe – tehnologijo, ki je omogočala, da se na blockchainu gosti tudi programska oprema. To je bil povod za razvoj uporabnih aplikacij v financah in na drugih področjih.

Priljubljenost Ethereuma, ki je poleg svoje kriptovalute Ether, izvedel tudi nešteto novih kripto projektov, je leto 2016 zaznamovala poplava ICO-jev. Gre za projekte, pri katerih se vlagateljem ponudijo novi žetoni, pri čemer so se nekateri izkazali za inovativne, drugi pa so bili zastavljeni slabo.

Sledi ponovni padec cen kriptovalut in razvoj novih kripto projektov

Do leta 2018 se je število javno dostopnih platform in borz za trgovanje še povečalo. To je pripomoglo k temu, da je bila prodaja in nakup Bitcoina čedalje bolj preprosta, posledično temu pa je to pripomoglo k hitri rasti trga kriptovalut. Seveda pa se je takšna rast kripto trga kmalu izkazala za nevzdržno in leta 2018 so začele cene strmo padati.

Sledi ponovni padec cen kriptovalut in razvoj novih kripto projektov

 

To pa je vodilo razvoj trga kriptovalut v popolnoma novo smer. Vlagatelji niso le kupovali in prodajali, ampak so natančno analizirali tudi poslovne načrte kripto start-upov. Tako lahko danes naletimo na projekte na področju iger na srečo, video iger, športa, financ in še mnogo drugega.

Kaj nas čaka v prihodnosti?

Dejstvo je, da postaja svet vse bolj digitalen in tudi kriptovalute igrajo vse bolj pomembno vlogo pri zagotavljanju finančne neodvisnosti ljudi. Zato bo vprašanje kako kupiti Bitcoin, v prihodnosti še vedno aktualno.

oglasna novica

Pridružite se nam

Poglejte tudi

Zadnje novice