X
SRE
ČET
PET
10°

Vnesi kodo za adwords...
V petek je v Wittenbergu potekala slovesnost ob odkritju spominskih plošč Adamu Bohoriču in Juriju Dalmatinu. Plošči sta umeščeni na pročelje nekdanje univerze, ki jo je leta 1548 obiskoval Bohorič.

Vnesi kodo za adwords...

V Wittenbergu odkrili spominski plošči reformatorjema Bohoriču in Dalmatinu

V Wittenbergu, mestu, kamor sta se spomladi 1583 z veliko nalogo odpravila Adam Bohorič in Jurij Dalmatin, smo 440 let potem, prav tako spomladi, v petek 17. marca 2023, odkrili spominski plošči, ki ju je občina Lutherstadt Wittenberg namenila Bohoriču in Dalmatinu. Plošči sta umeščeni na pročelje LEUCOREE – nekdanje univerze, ki jo je leta 1548 obiskoval Bohorič kot študent pri profesorju Philipu Melanchthonu.

Dogodka smo se udeležili predstavniki Slovenskega protestantskega društva Primož Trubar, Evangeličanske cerkve v Republiki Sloveniji, Mestne občine Krško, Kulturnega doma Krško, Valvasorjeve knjižnice Krško, Osnovne šole Jurija Dalmatina Krško, Posavskega muzeja Brežice in SPD PT – podružnice Posavje ter Slovenskega inštituta na Dunaju. Tabli s številko 130 in 131 sta del obsežnega projekta obeležitve prisotnosti, dela in življenja pomembnih ljudi, ki so v različnih obdobjih sooblikovali utrip mesta. Delegacijo iz Posavja je vodila podžupanja Mestne občine Krško Ivanka Černelič Krošelj, v imenu SPD PT pa predsednik Matjaž Gruden, osrednjega organizatorja iz Republike Slovenije pa je predstavljal škof Evangeličanske cerkve v RS mag. Leon Novak.

Fotogalerija (Foto: Boštjan Kolar, Posavski muzej Brežice):

Slovesni dogodek, ki je potekal na trgu ob Stiftung LEUCOREA ob 15. uri, je odprl župan Wittenberga Torsten Zugehör, v imenu Saške evangeličanske cerkve je govoril škof dr. Johann Schneider. Iz Slovenije pa so zbrane nagovorili predsednica Državnega zbora RS mag. Urška Klakočar Zupančič ter veleposlanica RS v Zvezni republiki Nemčiji dr. Ana Polak Petrič, mag. Leon Novak, Matjaž Gruden in Ivanka Černelič Krošelj. O povezavi Bohoriča in Dalmatina z Wittenbergom je govoril dr. Luka Ilić, ki je bil pobudnik postavitve, o pomenu in zgodovini tabel v mestu je govoril predsednik Rotary cluba dr. Thomas Richard.

Glasbeni program je izvedla Sofia Grassi, violončelistka iz Slovenije, ki študira na Univerzi v Berlinu.

Po slovesnosti smo v dvorani hotela zbrani prisluhnili kulturnemu programu, katerega vsebinski del sta pripravili dr. Klaudija Sedar (Zavod Primož Trubar Murska Sobota) in Alenka Černelič Krošelj (Posavski muzej Brežice in SPD PT – Podružnica Posavja).

Strokovni del ekskurzije in sprehoda po sledeh Bohoriča in Dalmatina v Wittenbergu je vodil dr. Vincenc Rajšp.

Pripravil: Boštjan Kolar, Posavski muzej Brežice

Icon malice

Malice v Posavju

Preverite ponudbo malic v Posavju in izberite, kaj boste danes okusili.

 

Icon kamera

Spletne kamere

Preverite trenutno dogajanje v Posavju v živo, kjerkoli že ste.

 

Icon oglasevanje

Oglaševanje na portalu

Povečajte prepoznavnost svojega podjetja z oglasi na našem portalu.

malice v posavju 1

Sreda
Dež
5.5°C / 4.1°C
Veter: 10.6 km/h
Četrtek
Dež
6°C / 4.2°C
Veter: 14.9 km/h
Petek
Megla
9.5°C / 2°C
Veter: 3.6 km/h
Sobota
Megla
10.8°C / 3.2°C
Veter: 6.5 km/h

Kamere v Posavju

  • kostak nek fakulteta za energetiko logo siv 1 avtoline

O nas

 

Spletno mesto ePosavje združuje vse Posavce od blizu in daleč. Bi želeli objaviti novico, zapis, fotografije? Pišite nam na Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled..

Elektronski medij ePosavje je vpisan v razvid medijev, ki ga vodi Ministrstvo za kulturo, pod zaporedno številko 1243.

 

Poiščite nas tudi na

 

 IN YT X

Icon malice

Malice v Posavju

Preverite ponudbo malic v Posavju in izberite, kaj boste danes okusili.

 

Icon kamera

Spletne kamere

Preverite trenutno dogajanje v Posavju v živo, kjerkoli že ste.

 

Icon oglasevanje

Oglaševanje na portalu

Povečajte prepoznavnost svojega podjetja z oglasi na našem portalu.

Imate zanimivo vsebino za objavo?

Pišite nam!